سواد رسانه‌ای

 • ۱۲ روش ساده برای ادغام تفکر انتقادی و سواد رسانه‌ای با برنامهٔ درسی

۱۲ روش ساده برای ادغام تفکر انتقادی و سواد رسانه‌ای با برنامهٔ درسی

دربارهٔ این مقاله:

این مقاله در حقیقت یک کتابچه آموزشی و حاصل پروژه‌ای در زمینهٔ سواد رسانه‌ای است که توسط پژوهشگران کالج ایتاکا و معلمان مدارس ایالت نیویورک اجرا شده است. این پروژه در زمینه ترکیب دو موضوع «تفکر انتقادی» و «سواد رسانه‌ای» با برنامه تحصیلی در همه مقاطع و انواع مدارس کار می‌کند و می‌کوشد استراتژی‌ها و راهکارهایی برای آموزش سواد رسانه‌ای فراهم آورد. این کتابچهٔ آموزشی به معرفی ۱۲ روش ساده برای ترکیب تفکر انتقادی و سواد رسانه‌ای در برنامهٔ کلاسی می‌پردازد. نویسندگان این متن معتقدند که برای ارتقای مهارت‌های مرتبط با تفکر انتقادی و سواد رسانه‌ای در دانش‌آموزان بهتر است این مفاهیم را در جریان آموزش درس‌های معمول و به نحوی نامحسوس به کار گرفت. سیدنی شیبی و فیث گرو این رویکرد را در طراحی این کتابچه آموزشی مد نظر قرار داده‌اند که برای پرورش دانش‌آموزانی نقاد و مخاطبانی آگاه، الزاماً به برگزاری کلاس‌هایی ویژه به نام تفکر انتقادی یا سواد رسانه‌ای نیاز نیست، می‌شود این مهارت‌ها را در کلاس علوم، ریاضی یا ادبیات با دانش‌آموزان تمرین کرد.

 

یادگیری مسئله‌محور

 • بهره‌گیری از مسایل زندگی روزمره برای پیوند با جهان واقعی

بهره‌گیری از مسایل زندگی روزمره برای پیوند با جهان واقعی


مقالۀ «بهره گیری از مسایل زندگی روزمره برای پیوند با جهان واقعی» نوشتۀ کارن رسموسن در سال ۱۹۹۷ در مجله Curriculum Update متعلق به انجمن غیر دولتی نظارت و برنامه‌ریزی درسی منتشر شد. این مقاله  با معرفی چند پروژۀ یادگیری مسئله‌محور که در مدارس مختلف آمریکا اجرا شده‌اند، به فرصت‌هایی می‌پردازد  که رویکرد مسئله‌محور در دراختیار معلمان و دانش‌آموزان می‌گذارد. تجربه‌های معلمانی که این طرح‌ها را اجرا کرده‌اند از زبان خودشان در این مقاله بازتاب داده شده و نویسنده با معرفی و تحلیل چند پروژه، تصویر نسبتاً کاملی از اهداف و اصول یادگیری مسئله‌محور ارائه می‌دهد.

 

یادگیری مشارکتی

 • یادگیری مشارکتی...مداخله‌ فعال در کلاس درس
 • یادگیری مشارکتی در بوته آزمایش

یادگیری مشارکتی...مداخله‌ فعال در کلاس درس

این مقاله بخشی از یک کتابچه راهنما است که در سال ۱۹۹۵ با عنوان «روش‌های مثبت در مواجهه با کودکان مبتلا به نابهنجاری‌های رفتاری» منتشر شد. این کتابچه حاصل پژوهشی است که در دانشگاه مینه‌سوتا صورت گرفت. موضوع پژوهش راه‌های تعامل با کودکانی بود که از نابه‌هنجاری‌های رفتاری و عاطفی رنج می‌برند و برای پرورش مهارت‌ها و توانمندی‌های آن‌ها به روش‌های آموزشی مبتکرانه‌ای نیاز است. نتایج این تحقیق در قالب یک کتابچه راهنما برای معلمان و والدینی منتشر شد که به دنبال بهترین‌ روش‌های آموزشی و تربیتی برای این دسته از کودکان هستند. 

بخشی از این کتابچه که به فارسی برگردانده شده، درباره استفاده از تکنیک‌های یادگیری به شیوه مشارکتی است. این رویکرد کودکان و نوجوانان را به‌طور فعال در فرآیند یادگیری سهیم می‌کند، این درک را در آن‌ها تقویت می‌کند که برای رسیدن به موفقیت باید با دیگران در ارتباط بود و به آن‌ها اعتماد کرد، و علاوه بر ترویج استقلال فردی، مهارت‌های ارتباطات میان‌فردی و اجتماعی در آن‌ها تقویت می‌کند. در این مقاله مهارت‌های لازم برای یادگیری مشارکتی و روش‌های تقویت این مهارت‌ها در کودکان و نوجوانان معرفی شده است.

یادگیری مشارکتی در بوته آزمایش

این مقاله که از مجله تخصصی دانشکده آموزش دانشگاه هاروارد به فارسی ترجمه شده است، پیش‌بینی می‌کند که یادگیری مشارکتی در آینده‌ای نه‌چندان دور  در مدارس سراسر امریکا جایگزین روش‌های سنتی و مرسوم آموزش خواهد شد. با این حال، گروهی از کارشناسان و متخصصان با تکیه بر نتایج حاصل از پژوهش‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند که به‌کار گیری ناقص یا اشتباه روش یادگیری مشارکتی مانعی بر تحقق اهدافی خواهد بود که از سوی مبدعان این شیوه آموزشی به عنوان مؤلفه‌های بنیادین یادگیری مشارکتی در نظر گرفته شده است.

تسهیلگری

 • حلقه‌های تغییر
 • معلم در نقش تسهیلگر
 • چالش نظم در کلاس

حلقه‌های تغییر

دربارهٔ این مقاله:

این مقاله به قلم تریسی اِی.تامسون، پاییز سال ۲۰۱۱ در مجله تحول اجتماعی وابسته به دانشگاه استنفورد منتشر شد. «حلقه‌های تغییر» نوشتاری درباره «دایره‌ها» است، دایره‌هایی که برای تسهیل فرآیند یادگیری و تبدیل آن به فرآیندی اثرگذار و لذت‌بخش شکل می‌گیرند. دایره‌ها به یادگیرندگان کمک می‌کنند که خود و جامعه پیرامون‌شان را بهتر بشناسند، و از رهگذر این شناخت خود و جامعه را در جهت «بهبود و بهتر شدن» تغییر دهند. ترِیسی اِی تامسون، نویسنده این مقاله، با معرفی حلقه‌های موفق یادگیری در کشورهای مختلف دنیا، به ویژه کشورهای آسیایی، ساز و کار حلقه‌ها را شرح داده، ویژگی‌های یک حلقه کارآمد را برشمرده و از مزایای حلقه‌ها گفته است. 

معلم در نقش تسهیلگر

دربارهٔ این مقاله:

جنیفر تایلی، پژوهشگری که دکترای خود در زمینه آموزش را از دانشگاه نیوکاسل دریافت کرده نویسنده این مقاله است. او با بهره‌گیری از تجربه‌هایش در رساله دکترا با موضوع تجزیه و تحلیل جهت‌گیری ایدئولوژیک برنامه درسی و با استفاده از دیگر منابع معتبر آموزشی به موضوع تسهیلگری پرداخته و آن را به عنوان یکی از نقش‌هایی که معلم می‌تواند در کلاس درس ایفا کند، معرفی کرده است. رویکرد کلی نویسنده در مقاله این است: معلم به عنوان یکی از متغیرهای کلاس، وظیفه دارد در نقش یک «واسطه» میان متغیرهای بیرون از کلاس و دانش‌آموزان، فرآیند یادگیری را تسهیل کند. معلم در نقش تسهیلگر می‌کوشد وضعیتی فراهم آورد که دانش‌آموزان بتوانند با فرصت‌های یادگیری درگیر شوند و ادراک و مهارت‌های خود را شکل دهند. این نقش با نقش‌های معلم به عنوان یادگیرنده، همکار، و شریک اجتماعی تعامل خواهد داشت.

چالش نظم در کلاس

این مقاله به قلم باب پیترسون -معلم،‌ پژوهشگر و نویسنده در زمینهٔ آموزش و رییس انجمن آموزش معلمان شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین- بخشی از کتابی با عنوان «بازاندیشی دربارهٔ کلاس درس» است که سال ۲۰۰۷ منتشر شد. نویسنده مقاله پیشنهاد می‌دهد که برای تبدیل شاگردان به «یادگیرندگان» باید آن‌ها را در فرآیند تصمیم‌سازی شرکت داد، امکان کار مشارکتی در کلاس درس را فراهم کرد و یک برنامه درسی چالش‌برانگیز و پویا را جایگزین برنامه‌ سنتی، رسمی و خسته‌کننده‌ای کرد که در اغلب مدارس رواج دارد.

تفکر انتقادی

 • تمرین‌های گروهی برای پرورش تفکر انتقادی در کلاس درس
 • گوش کردن و تفکر انتقادی
 • تفکر سنجش‌گرانه؛ تفاوت میان استنتاج‌ها و پیش‌فرض‌ها
 • سازماندهی یک گفت‌وگوی انتقادی
 • سیمای قهرمان
 • تعصب پنهان

تمرین‌های گروهی برای پرورش تفکر انتقادی در کلاس درس

درباره این مقاله:
این متن ترجمه بخشی از فصل هشتم کتابِ «تدریس برای تفکر انتقادی» نوشتۀ استفان بروکفیلد است. در این متن پنج روش برای اداره بحث‌های کلاسی ارائه شده است. اجرای مداوم این شکل از بحث‌ها، مهارت‌های تفکر انتقادی مانند خوب گوش دادن، ارزیابی صحت، و... را در دانش‌آموزان تقویت می‌کند. علاه بر این، خواندن این مقاله  و آشنایی با شیوه‌های معرفی شده برای اداره بحث‌ها، برای معلمانی که علاقه مندند از شیوه‌های تسهیلگری در کلاس درسشان استفاده کنند بسیار مفید است. 

گوش کردن و تفکر انتقادی

متن حاضر ترجمه بخش پنجم از فصل اول کتاب «ارتباطات انسانی» به قلم چهار نفر از اساتید ارتباطات دانشگاه‌های امریکا است. این کتاب نخستین بار در سال ۲۰۰۳ منتشر شد و تاکنون ۵ بار تجدید چاپ شده است. این بخش از کتاب ضمن معرفی دقیق فرآیند گوش کردن و انواع آن، به ارتباط گوش کردن با تفکر انتقادی می‌پردازد و راهکارهایی برای تمرین و پرورش مهارت‌های گوش کردن و تفکر انتقادی پیشنهاد می‌دهد.

تفکر سنجش‌گرانه؛ تفاوت میان استنتاج‌ها و پیش‌فرض‌ها

این نوشتار ترجمه مقاله‌ای است که در سایت بنیاد تفکر انتقادی منتشر شده است. این بنیاد با هدف ارتقای مهارت‌های آموزشگران در زمینه تفکر انتقادی برنامه‌هایی تدارک می‌بیند و منابع اطلاعاتی در اختیار مشترکان و کاربران خود قرار می‌دهد. مقاله حاضر بخشی از یک مجموعه مقاله با موضوع تفکر انتقادی است که به معرفی مؤلفه‌های گوناگون تفکر انتقادی می‌پردازد. این مقاله با تعریف کوتاه اما جامعی از تفکر انتقادی آغاز می‌شود و از این منظر که سنجش‌گرانه‌اندیشی به معنای «تجزیه و تحلیل بخش‌های مختلف فرآیند تفکر و استدلال است»، دو مورد از مؤلفه‌های ۹ گانه استدلال را بررسی می‌کند. همان‌طور که از عنوان مقاله پیدا است، «پیش‌فرض» و «استنتاج» دو مؤلفه مورد بحث هستند.  

سازماندهی یک گفت‌وگوی انتقادی

این مقاله ترجمه بخشی از کتاب «تدریس برای تفکر انتقادی» نوشته استفان بروکفیلد است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. این کتاب تلاش می‌کند ابزارها و روش‌هایی برای شناسایی و مورد سؤال قرار دادن پیش‌فرض‌های ذهنی‌ معرفی کند.

آقای بروکفیلد که در حال حاضر استاد دانشگاه سنت توماس ایالات متحده و پژوهشگر در زمینه آموزش بزرگسالان است، ۳۰ سال تجربه برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی با موضوع تفکر انتقادی را در کارنامه دارد و در کتاب یادشده این موضوع را بررسی می‌کند که افراد از چه راه‌هایی و چه‌طور نقادانه اندیشیدن را فرا می‌گیرند. او در ابتدای کتاب، تفکر انتقادی را به عنوان یک فرآیند یادگیری بازتعریف می‌کند. تمرکز او در این مسیر بر پرده‌برداری از انگاره‌ها و پیش‌فرض‌های دانش‌آموزان و بررسی و به چالش کشیدن آن‌ها، کشف دیدگاه‌ها و انگاره‌های دیگر و در نهایت اقدام آگاهانه درباره آن‌ها معطوف است.

در این بخش از کتاب که برای نخستین بار به زبان فارسی در اختیار خوانندگان قرار گرفته، مجموعه‌ تمرین‌های گروهی برای تقویت تفکر سنجش‌گرانه و نهادینه‌سازی آن ارائه شده است.

سیمای قهرمان

درباره این مقاله:

این نوشتار بر اساس مقاله‌ای به قلم جیل کاریل ویلنر تهیه شده است که پاییز سال ۲۰۰۵ در بیست و هشتمین شماره مجله «آموزش مدارا» به چاپ رسید. سیمای قهرمان پروژه‌ای است که به همت یک روزنامه‌نگار زن برای ترویج نگاهی انتقادی به دیدگاه قالبی رسانه‌ها و افکار عمومی در آمریکا نسبت به زنان ورزشکار شکل گرفت. این پروژه با راه‌اندازی نمایشگاه‌های عکس از زنان ورزشکار در حالت‌های مختلف و انتشار یک کتاب از این مجموعه عکس تلاش کرده است تعریف‌های کلیشه‌ای از ظاهر زنان ورزشکار را به چالش بکشد.

گروهی از معلمان عکس‌های این پروژه را در کلاس‌های خود به کار گرفتند با این هدف که نگاه انتقادی نسبت به گزاره‌های به‌ظاهر بدیهی و کلیشه‌های تثبیت شده را میان دانش‌آموزان ترویج دهند، پیش‌فرض‌های ذهنی آن‌ها را مورد سؤال قرار دهند و مفهوم همدلی را به آن‌ها بیاموزند. دستاوردهای این گروه از معلمان و واکنش دانش‌آموزان به پروژه یادشده در مقاله حاضر انعکاس یافته است. 

تعصب پنهان

درباره این مقاله:

 

محور اصلی این مقاله بررسی تعصب‌ها و کلیشه‌های ناپیدایی‌ است که در عمق ناخودآگاه ما حک شده‌اند و بر رفتار ما تأثیر می‌گذارند، بی‌آنکه از وجود آن‌ها باخبر باشیم. در این نوشتار کوشیده‌ایم نگاهی چند وجهی به تعصب‌ یا پیش‌داوری‌، کلیشه‌ یا تصور قالبی و تبعیض داشته باشیم، انواع آشکار و پنهان آن‌ها را تعریف کنیم، ریشه‌ آن‌ها را بشناسیم، نحوه ماندگار شدن آن‌ها در ذهن را بررسی کنیم، بروز آن‌ها در رفتار و آثار مخرب آن‌ها در سطح فردی و اجتماعی از نظر بگذرانیم، و در نهایت به این سؤال پاسخ دهیم که چه‌طور می‌توان تعصب‌ها و کلیشه‌های پنهان را از عمق ناخودآگاه انسان بیرون کشید؟ 

 

بخشی از این مقاله به تشریح آزمون «تداعی ضمنی» اختصاص دارد و علاوه بر توصیف تصویری مراحل مختلف این آزمون، کاربرد آن در شناسایی تعصب‌های پنهان را توضیح داده است.

یادگیری پژوهش‌محور

 • غرق در پژوهش

غرق در پژوهش

این مقاله حاصل همکاری یک معلم -آنجلا هیکس، معلم کلاس پنجم یک دبستان در ایالت کنتاکی- و یک پژوهشگر حوزه آموزش -جین‌آنکلاید، از اعضای دپارتمان «آموزش و یادگیری» دانشگاه لوئیس‌ویل ایالت کنتاکی- است که تابستان سال ۲۰۰۸ در مجله تخصصی «اجوکیشنال لیدرشیپ» منتشر شد.

آن‌ها برای اجرای پروژه‌ای که از سوی انجمن نظارت و برنامه‌ریزی کنتاکی حمایت می‌شد، پیشقدم شدند و یک طرح آموزش مبتنی بر پژوهش را با دانش‌ِآموزان کلاس پنجم دبستان پیش بردند. «غرق در پژوهش» جزئیات این پروژه و تجربه‌های آموخته آن را شرح می‌دهد. 

اگر به موضوع یادگیری از طریق پژوهش علاقه دارید می‌توانید در «کارگاه مشارکتی یادگیری جست‌وجوگرانه» مدرسه افروز ثبت نام کنید.

یادگیری از راه خدمت

 • یادگیری از راه خدمت چه‌طور اثربخش‌تر می‌شود؟
 • تلفیق یادگیری از راه خدمت با برنامه آموزشی
 • مشکل دیگران
 • یادگیری از راه خدمت و سالمندان
 • غذاخوری شاد
 • یادگیری عمیق‌تر از راه خدمت‌
 • یادگیری از راه خدمت؛ معلولان و افراد با نیازهای ویژه
 • پذیرش، اجرا و تداوم پروژه یادگیری از راه خدمت
 • آشنایی با گروه‌های تجربه
 • ریاضی در خدمت حل معضل ازدحام مدرسه

یادگیری از راه خدمت چه‌طور اثربخش‌تر می‌شود؟

درباره این مقاله:

یادگیری از راه خدمت (service learning) یک روش آموزشی و مدلی برای توسعه اجتماعی‌ست که در دو دهه اخیر مورد توجه آموزشگران و پژوهشگران علوم اجتماعی قرار گرفته است. این روش که یکی از انواع یادگیری فعال به شمار می‌رود، بر پایه مهارت‌های تفکر انتقادی و حل مسئله استوار است و بر یادگیری موضوعات درسی از طریق ارائه یک خدمت اجتماعی تمرکز دارد. یادگیری از راه خدمت با این هدف شکل گرفت که شکاف میان نظام آموزشی و نیازهای جامعه و زندگی روزمره در دنیای واقعی را پر کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اگر یادگیری از راه خدمت به نحوی مؤثر اجرا شود، علاوه بر پیشرفت تحصیلی یادگیرندگان، مهارت‌های شهروندی در آن‌ها ارتقا می‌یابد و شاهد رشد شخصیتی آن‌ها خواهیم بود.

 

مقاله حاضر بخشی از مجموعه مقالاتی‌ست که «شورای ملی راهبری جوانان»  در سال ۲۰۰۷ درباره یادگیری از راه خدمت منتشر کرد. این مجموعه حاوی مقاله‌ها و گزارش پژوهش‌هایی‌ست که در مراکز علمی، پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌های امریکا درباره یادگیری از راه خدمت و اجرای آن در مدارس و مؤسسه‌های آموزشی انجام شده بود.

 

تلفیق یادگیری از راه خدمت با برنامه آموزشی

درباره این مقاله:

یادگیری از راه خدمت (service learning) یک روش آموزشی و مدلی برای توسعه اجتماعی‌ست که در دو دهه اخیر مورد توجه آموزشگران و پژوهشگران علوم اجتماعی قرار گرفته است. این روش که یکی از انواع یادگیری فعال به شمار می‌رود، بر پایه مهارت‌های تفکر انتقادی و حل مسئله استوار است و بر یادگیری موضوعات درسی از طریق ارائه یک خدمت اجتماعی تمرکز دارد. یادگیری از راه خدمت با این هدف شکل گرفت که شکاف میان نظام آموزشی و نیازهای جامعه و زندگی روزمره در دنیای واقعی را پر کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اگر یادگیری از راه خدمت به نحوی مؤثر اجرا شود، علاوه بر پیشرفت تحصیلی یادگیرندگان، مهارت‌های شهروندی در آن‌ها ارتقا می‌یابد و شاهد رشد شخصیتی آن‌ها خواهیم بود.

این مقاله  سال ۲۰۰۸ در مجله Education Update، نشریه انجمن نظارت و برنامه‌ریزی درسی (ASCD) در آمریکا، منتشر شد. در این نوشتار به مثال‌هایی از نمونه‌های موفق پروژه‌های یادگیری از راه خدمت و نقش دانش‌آموزان در برنامه‌ریزی و اجرای این پروژه‌ها اشاره شده است.

مشکل دیگران

درباره این مقاله:

این مقاله بهار سال ۲۰۰۱ در شماره نوزدهم مجله «آموزش مدارا» منتشر شد. آموزش مدارا یکی از پروژه‌های مرکز حقوقی فقر جنوب (Southern Poverty Law Center) است که در سال ۱۹۹۱ با هدف افزایش برابری در محیط‌های آموزشی در امریکا راه‌اندازی شد. یکی از فعالیت‌های این بنیاد انتشار فصل‌نامه‌ای هم‌نام بنیاد است که با مشارکت بیش از ۵ هزار مدرسه در آمریکا و کانادا تهیه می‌شوند.

 

این مقاله را بنیامین داو، معلم مطالعات آمریکا در یکی از دبیرستان‌های ایالت کالیفرنیا نوشته و تجربه شخصی‌اش در به کارگیری روش یادگیری از راه خدمت برای تدریس مفاهیم اجتماعی به شاگردانش را بازتاب داده است. به نظر این معلم یادگیری از راه خدمت روشی برای ایجاد مسئولیت اجتماعی در دانش‌آموزان و عبور دادن آن‌ها از انفعال است. او در پایان گزارشش نوشته: «طی اجرای طرح متوجه شدیم دانش‌آموزان از حالت انفعالی خارج شده‌ و عمل‌گراتر شده‌اند. کاملاً روشن بود اگر جامعه و محیط بیرونی ابزارهای لازم برای برداشتن قدم‌های عملی را در اختیار آن‌ها قرار دهد، ‌دانش‌آموزان مشتاقانه و از صمیم قلب به جنگ با مشکلات خواهند رفت.»

یادگیری از راه خدمت و سالمندان

«سالمندان» عنوان فصل ششم از کتاب «راهنمای کامل یادگیری از راه خدمت» نوشته کاترین برگر کای «Cathryn Berger Kay» است. در این بخش نمونه‌هایی از طرح‌های یادگیری از راه خدمت برای خدمت‌رسانی به سالمندان معرفی شده و در هر کدام ارتباط میان طرح با موضوعات برنامه درسی در مقاطع مختلف، از دبستان تا دبیرستان، تعیین شده است.

غذاخوری شاد

«غذاخوری شاد» نام رستورانی است که بچه‌های کلاس چهارم و پنجم مدرسه‌ای در ایالت کالیفرنیا راه انداخته‌اند و اداره می‌کنند. در این پروژه دانش‌آموزان علاوه بر پوشش موضوعات درسی هر دو مقطع، مهارت‌های مورد نیاز برای کارآفرینی و اداره یک کسب و کار سودآور را فراگرفته و در عمل تجربه کرده‌اند. افزون بر این، آن‌ها تلاش کرده‌اند الگوی تغذیه سالم را هم در رستوران‌شان پیاده کنند و هم میان دانش‌آموزان مدرسه و والدین‌شان ترویج دهند. معلم مدرسه تجربه خود از اجرای این پروژه را در وب‌سایت آموزشی Edutopia منتشر کرده است.

یادگیری عمیق‌تر از راه خدمت‌

این مقاله که نوامبر سال ۱۹۹۰ در ماهنامه Educational Leadership به چاپ رسید، کار مشترک دو آموزش‌گری‌ است که به‌طور مستقیم در اجرای یک پروژه یک‌پارچه خدمت‌محور در سه منطقه آموزشی مشارکت داشتند.

ماری کِی.نِبگِن (Mary K. Nebgen) معاون مدارس عمومی شهر تاکوما در ایالت واشنگتن، و کیِت مک‌فیرسون (Kate Mc. Pherson) مدیر پروژه یادگیری از راه خدمت بودند . آن‌ها در این مقاله تجربه‌شان در اجرای پروژه‌های توانمندسازی نوجوانان از طریق روش یادگیری از راه خدمت را شرح داده‌اند.

ماهنامه Educational Leadership از انتشارات انجمن نظارت و برنامه‌ریزی درسی (ASCD) است که یکی از منابع معتبر در حیطه آموزش و یادگیری به شمار می‌آید. انجمن ASCD سال ۱۹۴۳ تأسیس شد و در حال حاضر بیش از ۱۲۵هزار معلم از ۱۲۸ کشور دنیا عضو آن هستند.

یادگیری از راه خدمت؛ معلولان و افراد با نیازهای ویژه

این مطلب بر اساس فصل شانزدهم از کتاب «راهنمای کامل یادگیری از راه خدمت» نوشته کاترین برگر کای «Cathryn Berger Kay» تهیه شده است. در این بخش از کتاب نمونه‌هایی از طرح‌های یادگیری از راه خدمت برای خدمت‌رسانی به معلولان و افراد با نیازهای ویژه معرفی شده و در هر کدام ارتباط میان طرح با موضوعات برنامه درسی در مقاطع مختلف، از دبستان تا دبیرستان، مشخص شده است. با افزودن مثال‌ها و نمونه‌هایی که با جامعه ایران هم‌خوان‌تر است، کوشیده‌ایم مطلب را برای خوانندگان، به‌ویژه آموزش‌گران ایرانی ملموس‌تر و کاربردی‌تر کنیم.

پذیرش، اجرا و تداوم پروژه یادگیری از راه خدمت

مقاله حاضر ترجمه فصل دوازدهم از کتابی با عنوان «یادگیری از راه خدمت: جوهر آموزش» است. این کتاب مجموعه مقالاتی درباره یادگیری از راه خدمت را در بر می‌گیرد که اندرو فارکو (Andrew Furco) و شلی اِچ. بیلیگ (Shelley H. Billig) جمع‌آوری و ویرایش کرده‌اند. کتاب در سال ۲۰۰۰ در امریکا به چاپ رسید.

نویسنده فصل دوازدهم کتاب خانم بیلیگ، معاون شرکت پژوهشی RMC و مشاور ارشد مؤسسه ملی یادگیری از راه خدمت در برنامه «خدمت-یادگیری»، در این مقاله از نگاه یک پژوهش‌گر آموزشی به اجرای برنامه‌ای یک‌پارچه با موضوع یادگیری از راه خدمت در ۱۱ مدرسه و ناحیه آموزشی پرداخته است. هدف او از این پژوهش شناسایی مؤلفه‌ها و عواملی است که باعث می‌شود یادگیری از راه خدمت به عنوان یک شیوه آموزشی جدید در مدرسه‌ها و محیط‌های آموزشی پذیرفته و اجرا شود، به پایداری برسد و به‌صورت عنصری جدایی‌ناپذیر از روند آموزشی در آید. 

آشنایی با گروه‌های تجربه

اِتِنی وِنگِر (Etienne Wenger)  و بِوِرلی ونگر (Beverly Wenger) نویسندگان این مقاله‌اند و آن را در وب‌سایت‌شان منتشر کرده‌اند. آن‌ها در وب‌سایت مشترک‌شان نوشته‌اند نه‌تنها ازدواج کرده‌ایم که یک مشارکت حرفه‌ای را در عرصه آموزش شکل داده‌ایم. هر دو متخصص آموزش‌اند؛ آقای اِتِنی وِنگِر بر یادگیری اجتماعی متمرکز است و خانم بورلی ونگر عمدتاً روی طراحی ساختارهای یادگیری و آموزش و تسهیلگری فرآیندها و فعالیت‌های آموزشی کار می‌کند.  در این مقاله مشترک آن‌ها بر ویژگی‌های ساختار یادگیری از طریق «گروه‌های تجربه» که آقای ونگر مبدع آن است، متمرکز شده‌اند و فرآیند یادگیری جمعی از طریق عضویت در این گروه‌ها را شرح می‌دهند.

ریاضی در خدمت حل معضل ازدحام مدرسه

این مقاله در جلد اول کتاب «بازنگری در کلاس درس؛ تدریس برای  عدالت و برابری» که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ چاپ شد، منتشر شده است. کتاب حاوی مجموعه مقالاتی درباره روش‌های آموزشی دانش‌آموزمحور است و تجربه معلمان و پژوهشگرانی را گرد آورده که این روش‌ها را در کلاس‌های خود به کار گرفته‌اند. 

مقاله حاضر درباره تجربه یک طراح آموزشی و یک معلم است که برای به کار بردن ریاضی در زندگی روزمره به نحوی که برای دانش‌آموزان معنادار باشد، یک کار گروهی را ترتیب دادند. پروژه با این سؤال آغاز می‌شود که «چه مسائلی در مدرسه و محله موجب نگرانی شما است؟». در نهایت از میان مسائلی چون خشونت در محله، ایدز، نژادپرستی و نابرابری جنسیتی در رسانه‌ها، بحران کمبود فضا در مدرسه به عنوان موضوع اصلی پروژه انتخاب می‌شود و بچه‌ها دست‌به‌کار می‌شوند.